На главную страницуПослать письмо
О нас Наша история Образование Наши партнеры Наши предприятия Наше правление Профсоюз Публикации Объявления Разное Контакты

Мы приглашаем Вас принять участие в семинарах, где Вы сможете задать интересующие Вас вопросы и получить консультацию специалистов на тему "Развитие рыночных отношений в Харьковской области".


      погода в г. Харьков
      Информер УФС
         
         
         

 


Прес-реліз на прес-конференцію, присвячену
140-річчю споживчої кооперації України та Харківщини (жовтень 2006 р.)


        Споживча кооперація України має багату історію. Першим споживчим товариством в Україні із затвердженим статутом було Харківське товариство, організоване у жовтні 1866 року за ініціативою професорів Харківського університету М.Бекетова, Є.Гордєєнка, громадських діячів М.Балліна, А.Бриліантова, В.Козлова. Керівником правління товариства став відомий і авторитетний у Росії і Європі професор Ф.Гарніч-Гарницький.
        Вже в перший рік оборот товариства склав 51446 карбованців, воно реалізувало товари першої необхідності за низькими цінами і "повною вагою" і створило конкуренцію місцевим торговцям. Більш того, товариство налагодило збут у місті сільгосппродукції, постачання селянам товарів і сільгоспінвентарю, відкривало пивні, чайні, бібліотеки, займалося просвітительством городян, розвивало нові виробництва.
        У 1912 році , коли над молодою кооперацією України нависла погроза розколу, час знову делегував Харкову мандат об'єднувача споживчих товариств від Слобожанщини до Кубані й Астрахані і творця знаменитого союзу ПОЮР. Цей союз, незважаючи на нищівні потрясіння, що розтяглися на десятиліття, об'єднав кооперацію хліборобів, зміцнив її змичкою з городянами й у різні лихоліття рятував не тільки український, але і народи Росії, Європи. Це він, вивівши членів ПОЮРА на ведуче місце за всіма показниками фінансово-господарської діяльності серед суб'єктів з різноманітними формами власності, вказав Україні шлях до формування в 1917-1918 роки 42-х кооперативних спілок. Це він, нарешті, заклав фундамент створення 7 червня 1920 року в Харкові Всеукраїнського центра споживчої кооперації - Вукоопспілки - нинішньої Укоопспілки. Першим головою якої був обраний І.Саммер.
        Свого кращого розквіту наша організація досягла в другій половині 80-х років XX століття. Здавалося, то був перевал, за яким підуть тільки нові переможні вершини. Але знову нам призначено було переживати іспит на міцність. Знову були нищівні поразки. Після розпаду СРСР пішла криза економіки, вона поширилась і на споживчу кооперацію.
        Нелегкими для кооперації Харківщини були початок ХХІ століття і роки становлення суверенної України, останні 5 років. В системі панували безвихідь і невір’я. І було від чого. Більшість райспоживспілок - на межі банкрутства, багатомільйонні збитки, тільки перед бюджетом і по заробітній платі борги складали більш 3 млн. грн. Гостра нехватка обігових коштів, великі суми дебіторської і кредиторської заборгованості. З системи уходили високопрофесійні фахівці.
        Сьогоднішня кооперація має надійну правову базу – Закон України "Про споживчу кооперацію", що затвердив її демократичні основи і роль пайовиків, як господарів, визначив її статус і право на власність.
        Кооперація області - рівноправна ланка Укоопспілки, що є членом Міжнародного Кооперативного Альянсу - неурядової організації, що поєднує кооператорів більш 100 країн світу.
        За останні п'ять років кооперація Харківщини області вийшла з прориву, здобула заслужене визнання сільських жителів і органів влади. Вона - бюджетноскладова, сама велика на селі народна організація, що поєднує більш тисячі підприємств торгівлі і громадського харчування, виробництва, оптові бази, ринки, заготівельні пункти і сферу послуг: все працює в інтересах півмільйона сільських жителів області.
        Загальний обсяг діяльності за останні 5 років виріс більш ніж у 2 рази і за 2005 рік склав 232 млн.грн: 139 млн.грн. складає загальний роздрібний товарообіг, у т.ч. 17 млн.грн. - обіг підприємств громадського харчування. Гуртовий обіг - 14 млн.грн., виріс в 6 разів до 2000 р.
Розвивається сфера платних послуг. За 2005 р. система Облспоживспілка надала більш 70 видів платних послуг на 14 млн.грн.
        Закуплено сільгосппродукції і сировини на суму 33 млн.грн.
        Виготовлено товарної продукції на 23 млн.грн.
        За 2005 рік система отримала 721 тис.грн. прибутку, тоді як в 2000 році збитки складали 2 млн. грн. З 245 організацій і підприємств, що входять в систему, 233 або 96%працюють рентабельно.
        Відсутня заборгованість по заробітній платі.
        У системі щорічно збільшуються власні обігові кошти, на сьогодні вони складають 12 млн.грн.
        Постійно знижується дебіторська заборгованість, кредиторська заборгованість зменшилася в 4 рази.
        Система не має боргів перед бюджетом. За 2000-2005 рр. у бюджети різних рівнів сплачено майже 120 млн.грн.
        За 8 місяців 2006 р. загальний товарообіг склав 103,3 млн.грн., ріст до 2005 р у 1,2 рази, у т.ч. обіг громадського харчування 12,6 млн.грн. або 124 % до 2005 р.
        Заготівельний обіг - 25 млн.грн. або - 131 % до 2005 р.
        Обсяг виробництва - 18,4 млн.грн. або 105 % до 2005 р.
        Послуги населенню - 10,8 млн.грн. або 124 % до 2005 р.
        За І півріччя отримано 510 тис.грн. прибутку.
        ...140 років позаду. І кожний з цих років - свідок, як кооперація, спираючись на загальнолюдські цінності, неухильно дотримуючись кооперативних принципів, швидко адаптується до нових умов і в ім'я людей, що повірили їй ще 140 років тому , гідно виконує усі висунуті часом перед нею задачі.
         05 жовтня 2006 року проведена Науково-практична конференція на тему: «Споживча кооперація: історія, сучасність, перспективи», яка відбулась в Малій залі Харківського академічного театру опери та балету.

        В роботі конференції прийняли участь:
- Левицький Володимир Павлович – заступник голови Правління Укоопспілки, голова ЦК профспілки працівників споживчої кооперації України
- Аваков Арсен Борисович – голова Харківської облдержадміністрації
- Салигін Василь Вікторович – голова Харківської обласної Ради
- Ющенко Петро Андрійович – Народний депутат України
- Пенськой Олександр Георгійович – заступник начальника Головного управління економіки, начальник управління розвитку споживчого ринку
- Капштик Олександр Іванович – проректор з навчально-виховної і інформаційної роботи Бєлоруського торгово-економічного університету споживчої кооперації, доктор економічних наук, професор, академік БАСН
- Бакіров Віль Савбанович – ректор Харківського національного університету ім.Каразіна
- Великородний Олексій Миколайович – голова Ради Бєлгородської облспоживспілки
- Онуфрій, Єпіскоп Ізюмський – вікарій Харківської Єпархії Української православної церкви
- вчені України і Бєларусі
- голови райдержадміністрацій,
- голови районних рад
- головні редактори районних газет
- керівники кооперативних організацій і підприємств області.
Всього - 450 чоловік.

 

© Oblpotrebsouz все права защищены.